Ryzyko fotobiologiczne LED: jakie produkty można wprowadzić do projektu?

Ze względu na powszechność sztucznego oświetlenia, mało kto zdaje sobie sprawę, że może być ono groźne dla środowiska, a więc i dla człowieka. Dlatego wszystkie produkty emitujące światło są precyzyjnie sprawdzane i wypuszczane na rynek dopiero wtedy, gdy spełniają wszystkie wymogi zapisane w dyrektywach europejskich. Istotne jest w tym przede wszystkim bezpieczeństwo fotobiologiczne.
Ryzyko fotobiologiczne LED
Fotobiologia to dziedzina wiedzy traktująca o oddziaływaniu promieniowania świetlnego na organizmy żywe. Dokładniej rzecz ujmując, jest to promieniowanie optyczne, czyli inaczej elektromagnetyczne. Ma ono określone długości fal, z których niektóre są widoczne dla człowieka. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że część z nich może być wchłaniana przez tkanki organizmu człowieka.
Pochłonięte światło może wywołać oddziaływanie fotochemiczne, które z kolei prowadzi nierzadko do różnych schorzeń organizmu. Generalnie promieniowanie tego rodzaju powoduje w niektórych przypadkach zmiany w strukturze DNA, a w konsekwencji ogromne zniszczenia. Najbardziej zagrożone są oczy i skóra. Choroby oczu, jakie mogą się ujawnić po zbyt długim kontakcie z oświetleniem o niebezpiecznej długości fal, to między innymi:
- zaćma,
- zapalenie rogówki,
- zapalenie siatkówki,
- uszkodzenie termiczne siatkówki,
- erytema.
Co jednak wpływa na bezpieczeństwo fotobiologiczne? Wśród takich czynników można wymienić między innymi:
- czas ekspozycji na promieniowanie,
- odległość od źródła promieniowania świetlnego,
- moc źródła światła.
Czy istnieje obowiązek sprawdzenia każdego oświetlenia? Nie, ponieważ byłoby to praktycznie niemożliwe. Przyjęto więc normę, że oświetlenie mające luminancję na poziomie 10 4cd/m2 uznaje się za bezpieczne. Każde natomiast, które przekracza tę granicę, jest poddawane gruntownej analizie i przepuszczane przez aktualne normy europejskie.
Potrzebujesz wsparcia specjalistów? Zarejestruj się i sprawdź, jak może Ci pomóc Strefa Projektanta
Obowiązujące normy prawne a klasyfikacja ryzyka fotobiologicznego LED
Wszystkie produkty emitujące światło, które przekraczają wspomniany poziom luminacji, muszą zostać sprawdzone pod kątem aktualnych norm. W przypadku oświetlenia LED, które stanowi bezpieczniejszą formę oświetlenia niż to mające swoje źródło w tradycyjnych żarówkach, stosuje się testy w zakresie sprawdzania jedynie światła niebieskiego, które w zbyt dużym natężeniu może powodować opisywane zagrożenie fotobiologiczne.
Aktualnie obowiązuje norma EN 62471:2008 wzbogacona o raport techniczny IEC/TR 62778. Zapisy dotyczą dużych i małych lamp lub opraw, które:
- działają w sposób ciągły lub impulsowy,
- są przeznaczone do oświetlania ogólnego i przemysłowego,
- mają jednorodny lub niejednorodny rozkład przestrzenny natężenia promieniowania.
Podczas sprawdzania zagrożenia wynikającego z emisji światła niebieskiego wyznacza się wartość skutecznego natężenia promieniowania lub też skutecznej wartości luminacji. Parametry te sprawdza się za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych.
Bezpieczne źródło światła w produktach Reggiani
Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać produkt spełniający obowiązujące normy, musisz wiedzieć, że wszystkie produkty od Reggiani są w pełni bezpieczne. Poddane odpowiednim testom i sprawdzone pod kątem emisji światła niebieskiego stanowią komfortowe, pozbawione ryzyka zagrożenia fotobiologicznego źródła światła.
Co ważne, na każdej lampie LED znajdują się odpowiednie oznaczenia. Są to RG0 oraz RG1. Litery oznaczają Risk Group, a cyfry 0 i 1 wskazują brak ryzyka zagrożenia fotobiologicznego oraz niewielkie ryzyko zagrożenia fotobiologicznego. Jeżeli w oznaczeniu pojawia się cyfra 1, oznacza, że podczas standardowego użytkowania lampy na co dzień takie ryzyko nie istnieje w ogóle.
Sprawdź również inne artykuły o podobnej tematyce:
- Technologia LED
- Profesjonalne wizualizacje produktów 3D. Lampy w projektach architektonicznych
- Projektowanie oświetlenia DIALux — profesjonalny kalkulator oświetlenia LED
Klasyfikacja źródeł światła a ryzyko fotobiologiczne LED
Pełna klasyfikacja źródeł światła pod względem emitowanego promieniowania składa się z czterech grup. Każda z nich jest oznaczona skrótem RG oraz cyframi od 0 do 3, gdzie 0 oznacza brak ryzyka zagrożenia fotobiologicznego. Grupy te określają, ile wynosi bezpieczny czas patrzenia bezpośrednio na źródło światła oraz to, czy może ono spowodować jakiekolwiek uszkodzenia oczu lub skóry.
RG0 oznacza brak ryzyka. Na źródło światła można się patrzeć nawet do 3 godzin bez strachu o swoje zdrowie.
RG1 oznacza brak ryzyka podczas zwykłego użytkowania światła, jednak można się w nie bezpośrednio patrzeć maksymalnie półtorej minuty.
RG2 to oznaczenie umiarkowanego ryzyka. Na źródło światła można spoglądać bezpiecznie jedynie ćwierć sekundy, a oprawy powinny być montowane znacznie dalej niż tez z niższymi oznaczeniami.
RG3 to oznaczenie wysokiego ryzyka. Takie źródła światła nie są dopuszczane do użytku codziennego, ponieważ stanowią bezpośrednie zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.
Warto również pamiętać, że wszystkie produkty wykonywane i dystrybuowane na terenie Unii Europejskiej muszą mieć oznaczenie CE. Skrót ten oznacza Certyfikat Europejski, który komunikuje konsumentom, że produkt jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia fotobiologicznego, czyli RG0. Jeżeli produkt znajduje się w wyższych grupach ryzyka RG, musi posiadać właściwe oznaczenia, nawet mimo zastosowania znacznika CE.
Bezpieczne źródło światła LED w Linea Dynamic Project
W Linea Dynamic Project dbamy o jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów, dlatego nawiązujemy współpracę jedynie z renomowanymi producentami. Przykładem jest wspomniany w artykule Reggiani, którego lampy przyciągają wzrok nawet najbardziej wymagających klientów. Dostępne rozwiązania możesz przejrzeć po zarejestrowaniu się do Strefy Projektanta. Dzięki temu otrzymasz również kompleksowe wsparcie podczas projektowania oświetlenia do domów, a także efektownych iluminacji.