Technologia LED zastępuje tradycyjne źródło światła

Pierwsza żarówka LED powstała ponad 50 lat temu i od tej pory stopniowo wypiera tradycyjne oświetlenie z rynku. Dlaczego? Szereg zalet sprawia, że technologia LED jest w zasadzie bezkonkurencyjna. Przede wszystkim LED oznacza dłuższą trwałość, zdecydowanie większą energooszczędność, minimalne nagrzewanie się żarówki oraz brak zależności pomiędzy barwą emitowanego światła a dostarczanym napięciem.
Warto doprecyzować, że żarówki LED zamieniają 95% energii w światło, a te tradycyjne jedynie 5%, resztę angażując do zwiększania swojej temperatury. Już tylko to pokazuje, że LED jest zdecydowanym faworytem. Technologia idzie wciąż do przodu, a to czyni LED coraz nowocześniejszym.
Technologia LED bazuje na modułach
Moduły LED to niewielkie elementy świecące, które wykorzystuje się podczas tworzenia nowoczesnych systemów służących oświetleniu. Technologia LED wyróżnia się trwałością i żywotnością właśnie dzięki nim, a to tylko dwie z kilku istotnych cech modułów. Moduły LED są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych żarówek z wielu względów.
Po pierwsze charakteryzuje je wysoka efektywność, co oznacza, że pobiera nawet 95% mniej energii niż tradycyjna żarówka, oferując przy tym więcej światła.
Po drugie są odporne na warunki zewnętrzne ze względu na brak ruchomych elementów w konstrukcji i niewątpliwie niewielkie rozmiary. Mają także szczelną osłoną.
Po trzecie mają wyjątkowo długą żywotność. Oznacza to, że w większości przypadków mogą działać nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin.
Po czwarte, stosując technologię opartą na modułach LED, możemy dowolnie dobierać barwę od zimnej, przez neutralną, aż po ciepłą i pozostanie ona trwała.
Po piąte, używając LED, dbamy o środowisko. Brak rtęci i innych szkodliwych elementów sprawia, że utylizacja diod nie wywołuje zagrożenia dla środowiska.
Po szóste, używając oświetlenia stworzonego z modułów LED, nie musimy się martwić o żywotność uzależnioną od częstotliwości włączania i wyłączania światła.
Chcesz skonsultować się z naszymi specjalistami? Zajrzyj do zakładki Strefa Projektanta
Technologie LED łączące moduły i diody COB
Technologia LED opiera się na modułach, dzięki którym tworzy się niezwykle popularne dziś listwy oświetleniowe, podświetlenia banerów czy też liter umieszczonych przy wejściach do lokali usługowych.
Wybierając oświetlenie, można spotkać się z takimi pojęciami jak power LED czy też high power LED. Wyrażenia te odnoszą się do mocy oświetleniowej, która może wymagać dodatkowego, zewnętrznego chłodzenia lub konkretnego, specjalistycznego źródła zasilania.
Technologia LED obejmuje również diody COB. Skrót diody COB odnosi się do chipów LED, które są układane w bezpośrednim kontakcie z podłożem. Czym jednak różni się tradycyjny moduł LED od diody COB? Chociażby gęstością montażu, czyli w efekcie intensywnością oferowanego światła. Jak jednak połączone są ze sobą modułu LED i diody COB?
Zazwyczaj moduł LED zawiera diody typu COB, które są montowane na urządzeniu nośnym. Moduł mocuje się do uchwytu, a ten natomiast montuje się wewnątrz oprawy produktu oświetleniowego.
Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Chociażby ze względu na połączenie zalet obu produktów. Gęstość mocowania i intensywność oświetlenia stają się cechami, którymi dobry producent jest w stanie operować w niemalże płynny sposób.
Specyfikacja Zhaga a technologia LED
Moduł LED jest niewielkich rozmiarów systemem do produkcji oświetlenia zamkniętym w szczelnej oprawie. Zhaga to natomiast konsorcjum, które wprowadziło powszechną dziś standaryzacje komponentów opraw oświetleniowych LED. Specyfikacja została zawarta w 18 Księgach, a informacje dotyczą każdego aspektu tych rozwiązań. Jeśli więc szukamy dobrego, właściwie stworzonego produktu w technologii LED, warto sprawdzić, czy spełnia on wymagania i standardy Zhaga.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami o podobnej tematyce:
- Projektowanie oświetlenia DIALux – profesjonalny kalkulator oświetlenia LED
- Profesjonalne wizualizacje produktów 3D. Lampy w projektach architektonicznych
- Oświetlenie dekoracyjne LED
Dlaczego warto zastosować macierz LED w projekcie?
Jest wiele sposobów konfiguracji oświetlenia, a technologia LED cały czas się rozwija. W ostatnich latach jedna z nich zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Sposobem tym jest używanie macierzy LED, która pozwala na dosyć swobodne wykonanie projektu oświetlenia.
Decydując się na macierz LED podczas projektowania systemu oświetlenia, korzystamy ze stosunkowo prostych rozwiązań, które mogą dawać niezliczoną ilość efektów. Diody LED mogą być w niej łączone szeregowo lub równolegle, a to daje nam kolejne możliwości ciekawych konfiguracji.
Projektując oświetlenie na macierzy, możemy dowolnie operować barwą, intensywnością oświetlenia czy też ułożeniem poszczególnych modułów. Tak naprawdę w przypadku korzystania z macierzy LED liczy się przede wszystkim kreatywność projektanta.
Diody COB i POWER LED
Na koniec raz jeszcze chcemy przybliżyć definicje diod COB oraz Power LED. Otóż diody COB są przytwierdzane nie w modułach, a bezpośrednio na konkretnym podłożu, na przykład na węgliku krzemu. Diody Power LED wyróżniają się natomiast podwyższoną mocą. Ze względu na swoją siłę oświetleniową mogą potrzebować chłodzenia zewnętrznego lub też nieco większego napięcia, co generuje potrzebę zainstalowania dedykowanego zasilacza.
Jako Linea Dynamic Projekt z chęcią odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Zarejestruj się do naszej Strefy Projektanta i skorzystaj z pomocy ekspertów!