Nowoczesne oświetlenie biurowe oparte na IoT, czyli inteligentne budynki

Rozwój technologii i aplikacji sieciowych ma ogromny wpływ na zmiany w różnych segmentach rynku. Ciągłe innowacje stawiają przed deweloperami i najemcami coraz to nowsze wyzwania, dając im jednocześnie większe możliwości. Jedną z takich innowacji jest inteligentne oświetlenie. Jak prezentuje się nowoczesne oświetlenie biurowe w praktyce? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Innowacyjne technologie i ich wpływ na nowoczesne oświetlenie biurowe
Analizy rynkowe pokazują, że w związku z dynamicznym rozwojem technologii do 2035 roku na świecie będzie aktywnych nawet 250 mld inteligentnych urządzeń. Budynki i przestrzenie biurowe będą głównymi beneficjentami inteligentnych oświetleń, a podstawą ich ekspansji będzie integracja systemów.
To właśnie ich konsolidacja sprawia, że zwiększa się nie tylko oszczędność użytkowania, ale przede wszystkim komfort przestrzeni biurowej. Nowoczesne oświetlenie biurowe w połączeniu z inteligentnymi systemami w budynku przynoszą korzyści zarówno administratorom, jak i pracownikom. Innowacyjne systemy dostarczają wiele informacji m.in. o sposobie użytkowania danego biura, tym samym pozwalając na personalizację miejsca pracy. Dlaczego warto wprowadzać takie rozwiązania? Poniżej prezentujemy przykład.
Firma Signify stworzyła system nowoczesnego oświetlenia biurowego, który odpowiada na aktualne potrzeby rynku i doskonale wpisuje się w globalne trendy. System powstał w myśl wykorzystania architektury oświetleniowej przeznaczonej nie tylko do kompensacji ciemności, ale również do analizy zajętości przestrzeni.
Kontrola odbywa się za pomocą specjalnych czujników wbudowanych w innowacyjne oświetlenie. Oprawy oświetleniowe, w których znajduje się czujnik, komunikują się między sobą, dzięki czemu otrzymujesz dostęp do danych o przestrzeni użytkowanej przez pracowników.
Budynek, który otrzymał tytuł „najinteligentniejszego na świecie” to The Edge w Amsterdamie. Warto wspomnieć, że to jeden z pierwszych biurowców z systemem Interact Office.
W 2016 roku budynek został wyposażony w nowoczesne sensory przeznaczone do mierzenia zajętości przestrzeni. Firma Deloitte, która ma tam swoją siedzibę, już po trzech latach wykorzystywania np. nowoczesnego oświetlenia biurowego zwiększyła liczbę pracowników w budynku o 1000 osób, a koszt przestrzeni przypadającej na jednego pracownika spadł o 35 procent.
Chcesz wprowadzić system inteligentnego oświetlenia do projektu swojego budynku? Zapraszamy do kontaktu!
Inteligentne budynki a nowoczesne oświetlenie biurowe
Podstawową ideą inteligentnych budynków i nowoczesnego oświetlenia biurowego jest ułatwienie życia pracownikom dzięki zapewnieniu im wyższego poziomu bezpieczeństwa. W związku z tą myślą systemy automatyki w budynkach wyposaża się w możliwość wykrywania aktualnie panujących warunków i analizowania potrzeb użytkowników. Warto wiedzieć, że ten rodzaj systemów instalacji ułatwia również oszczędzanie wody i energii elektrycznej.
Personalizacja biura to kolejny ważny trend, który jest powiązany z inteligentnym oświetleniem. Nowoczesne oświetlenie biurowe opiera się zazwyczaj na wykorzystaniu protokołu API, który w łatwy sposób można integrować z innymi systemami w biurze, na przykład klimatyzacją. Oprócz danych na temat oświetlenia czy zajętości przestrzeni, inteligentne rozwiązanie może dostarczać informacje o temperaturze, wilgotności powietrza, stężeniu CO2 lub poziomie hałasu. Co więcej, w zależności od wybranego systemu może on współpracować z rozmaitymi aplikacjami, które umożliwiają zarządcom budynków na tworzenie jeszcze bardziej ergonomicznych miejsc pracy.
Sprawdź również nasze inne artykuły i inspiracje:
- Prawidłowa wizualizacja oświetlenia – potencjał dostępnych narzędzi oraz zagrożenia
- Co wydarzy się w branży architektonicznej w 2023 roku?
- Inteligentne oświetlenie, czyli lampy Smart LED
- Jak powstaje projekt oświetlenia LED w Linea Dynamic Project?
3 filary nowoczesnego oświetlenia biurowego
Inteligentne systemy oświetleniowe wykorzystują zazwyczaj trzy filary:
• LED;
• chmury obliczeniowej;
• Internetu Rzeczy.
Inteligentne oświetlenie LED gwarantuje wysoką jakość światła i redukcje kosztów energii elektrycznej. Chmura zapewnia zdalny dostęp do systemu, z każdego miejsca na świecie, a Internet Rzeczy pozwala zbierać dane, które służą m.in. do optymalizacji wykorzystywanej przestrzeni.
Zgodnie z koncepcją internetu rzeczy (z angielskiego loT, Internet of Things) odbywa się monitorowanie otoczenia, gromadzenie danych, a urządzenia komunikują się między sobą, by zapewnić sprawne działanie całości systemu i każdego z nich osobno np. inteligentnego oświetlenia. To bardzo istotny element w instalacjach budynków, ponieważ jak piszemy w poprzednim akapicie, pozyskiwanie, analizowanie danych z otoczenia i odpowiednia reakcja specjalistów są podstawą ich działania.
Inteligentne oświetlenie pozwala na sterowanie natężeniem i barwą światła w zależności od potrzeb. Przykładem może być nowoczesne oświetlenie biurowe, które uruchamia się po wejściu do pomieszczenia lub wydaniu odpowiedniej komendy głosowej. Innowacyjne oświetlenie powinno być także wyposażone w czujniki, dzięki czemu światła zaczną zapalać się o określonej porze np. po zmroku. Ze względu na wygodę użytkowania, oszczędność i trwałość w innowacyjnych oświetleniach biurowych najlepiej wykorzystać źródło światła oparte na diodach LED.
Zaprojektuj inteligentne oświetlenie z Linea Dynamic Project
Potrzebujesz zaprojektować innowacyjne oświetlenie? Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Serdecznie zapraszamy do konsultacji.